SEL:n liittovaltuuston 2. varapuheenjohtaja Karol Kula korosti puheessaan SAK:n edustajiston kokouksessa 22.5.2025, että järjestäytyminen ei ole kehityksen este, vaan se on työntekijän turvavyö.

”Hyvät puheenjohtajat, hyvät SAK:n edustajiston jäsenet, hallitus ja seuraajat,

Työehtosopimuskierros on pääpiirteittäin käyty ja työmarkkinoiden jumi on saatu purettua.

Se jätti meille kuitenkin yhden ison kysymyksen: Miksi työntekijän täytyy yhä lakkoilla saadakseen reilut työehdot ja palkankorotukset?

Vastaus on selvä: oikeistohallituksen ideologisilla päätöksillä on väliä.

Meillä on tällä hetkellä Suomen historian työntekijävihamielisin hallitus, jota työnantajien keskusliitto EK on säestänyt ja näillä kahdella on haave murentaa työntekijöiden järjestäytyminen kokonaan.

Me elintarvikealan työntekijät neuvottelimme omasta työehtosopimuksestamme neljä kuukautta. Kohtuullinen työehtosopimus ei syntynyt puhumalla, se vaati ylityö- ja vuoronvaihtokiellon koko alalle sekä useita liiton asettamia lakkopäiviä. Eikä paikallisilta lakoiltakaan vältytty, koska työnantajat eivät halunneet kunnioittaa liiton työtaistelutoimenpiteitä.

Kyse ei ollut vain työehtosopimuksesta, kyse oli siitä, onko työehtosopimus yhdessä neuvoteltu sopimus vai työnantajan yksipuolisesti sanelema paperi.

Työtaistelut eivät synny tyhjästä, tällä hetkellä ne syntyvät siitä, että me järjestäytyneet työntekijät puolustamme edellisten sukupolvien meille saavuttamia etuja. Mutta mitä tapahtuu, kun työnantajien haaveet työntekijöiden järjestäytymisen murenemisesta toteutuvat?

Silloin ei ole enää ketään puolustamassa työehtoja. Silloin työnantajat voivat ”uudistamisen” varjolla ottaa kylmästi etuja pois. Todellisuudessa ei tarvitse edes riistää mitään, kun ei ole vastapuolta, jolta ottaa.

Joustot, pitkät päivät ja viikot, sanelupolitiikka: näitä työnantajat kutsuvat työehtojen ”uudistuksiksi”. Minusta se kuulostaa vanhanaikaiselta ja siinä on vahva historian kaiku, se on väärä suunta.

Meidän nykyiset työehtomme eivät tulleet pyytämällä. Ne ovat tulleet edellisten sukupolvien rohkeudella ja nyt on meidän vuoromme tarjota tuleville sukupolville mahdollisuus elää ja tehdä työtä ihmisarvoisesti.

Näin me kunnioitamme arvokkaasti tätä historiaa, joka on meille tarjonnut kohtuullisen arjen.

Meitä syytetään siitä, että olemme kehityksen este, mutta minä näen asian toisin. Järjestäytyminen ei ole este, vaan se on työntekijän turvavyö. Se varmistaa, että kun ”kehityksen” vauhti kiihtyy, työntekijä ei lennä törmäyksen sattuessa ”alisuoriutujana” ulos kyydistä, vaan hänellä on reilut mahdollisuudet selviytyä arjesta myös tulevaisuudessa.

Meillä ei ole varaa olla käyttämättä turvavyötä, eikä meillä ole varaa olla hiljaa – kannattaa siis järjestäytyä!”

SAK:n aluetoimikunta valitsi Karol Kulan Kanta-Hämeen Vuoden duunariksi 2025. Hänet palkittiin SAK:n vappujuhlassa Forssan torilla 1.5.2025.